Yeni Bir Kitap #84# Büyük Umutlar

10:30

Herkese merhabalar :) Bu haftanın kitabı bir Charles Dickens klasiği olan Büyük Umutlar.

Arka Kapak;

Büyük Umutlar, Dickens'ın en iyi eserlerindendir. Pip hayatının ilk yıllarında, diğerlerinin snopluğundan rahatsız olur. Gerçi Estella'nın snopluğu kendisini çok kızdırsa da Londra'da yaşama imkanı sağlandığı zaman,  da kolaylıkla kendisini snopluğa bırakır. Bir zamanların iyi, istikbal vaat edici genci Pip, bol paraya o kadar alışmış ve o kadar israfa dalmıştır ki, Bentley Drummle'nin suni dünyasında kendisine bir yer çalıştığı sırada gerçek arkadaşı Joe Gargary'e gayet kabaca muamele eder, tepeden bakar. 

Büyük Umutlar da servetin, ahlaki yozlaştırıcılığı ve insan kalbinde yarattığı umutlar üzerine bir yorumdur.


Evet farkındayım, hayatımda gördüğüm en kötü çevirilerden biri. Snop'un türkçe karşılığını bulamamış birinin kitabı çevirmesine izi vermemek lazımdı bence. Bilmeyenler için snop burnu büyük diye çevrilebilir. Evde olan bir kitaba tekrar para vermek istemedim, yoksa güzel bir yayınevinden alın okuyun siz.

Pip, ablası ve eniştesi ile birlikte fakir bir yaşam sürmektedir. Eniştesi Joe'ya demircilik işinde yardım eder. Tüm hedefi bir gün Joe gibi demirci ustası olmaktır. Ablası ise hayata olan isyanını Pip'ten çıkarmaktadır. Bir gün uzak akrabaları yanlarına gelir ve Pip'e kısmet çıktığını, yaşlı bir zenginin Pip yaşlarında bir çocuk istediğini söyler. Tabii Pip hemen yollanır ve Pip yıllarca kadının yanına gidip gelir, onun isteklerini yerine getirir.

Bir gün avukatın biri gelip Pip'e miras kaldığını söylediğinde herkes yaşlı zenginden şüphelenir. Başka kim para bırakabilir ki Pip'e!! Pip Londra'ya gider, iyi bir eğitim alır, fakat çevresi Pip'in karakterini  yavaş yavaş değiştirir. Artık eniştesi Joe'ya bile yukarıdan bakmaktadır. Paranın nereden geldiği ortaya çıktığında ise Pip büyük bir aydınlanma yaşar.


Charles Dickens'ın hiçbir eserini okumamış olsam da kendisine karşı bir sempatim vardı. Doctor Who etkisi sanırım. Kitabın kötü çevirisine rağmen güzel bir kitaptı. Tabii biraz daha erken yaşta, ergenlikte okunmalı bence dili daha uygun. Ya da benim kitabın dili basitti, bilemedim şimdi.


  • Share:

You Might Also Like

0 yorum