Yeni Bir Kitap #83# Kuyucaklı Yusuf

10:30

Herkese merhabalar :) Bu haftanın kitabı Kuyucaklı Yusuf. Pek fazla Türk yazar okumadığımı fark etmişsinizdir. Yine de Türk Klasiklerini de okumaya çalışıyorum. Kuyucaklı Yusuf onlardan biri. Bakalım nasıl bulmuşum.
Arka Kapak;

"Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu. "

Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır. 

Sabahattin Ali büyük romanı Kuyucaklı Yusuf'ta lirik ve romantik bir kahramanın yanı sıra, zalim ve ağulu bir taşra portresini bütün aktörleriyle gözümüzde canlandırır.


Kitapların arka kapaklarına pek bakmadığımı söylemiş miydim? Kuyucaklı Yusuf'u okumaya başlarken de ne ile karşılaşacağım konusunda bir fikrim yoktu. Sıkıcı bir klasikle karşılaşacağımı düşünüyordum açıkçası. Ama Kuyucaklı Yusuf beni çok şaşırttı. İnanılmayacak derecede akıcı bir dilinin olmasının yanı sıra konu olarak da çok ilgimi çekti.

Kısacası okuyun, okutturun bu güzel klasiği. Okuduğum en güzel Türk klasiklerinden biri kendisi.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum