Yeni Bir Kitap #76# Kralların Çarpışması

10:30

Herkese merhabalar :) Taht Oyunları'nın ikinci kitabı Kralların Çarpışması ile bu hafta buradayım.
Ben önce kitabını okuyup sonra yapımı izlemeyi tercih edenlerdenim. Bu seneye kadar bu bir avantaj lsa da George Martin'in altıncı kitabı hala çıkarmaması dolayısıyla diziden geri kaldı kitaplar. Tabii George Martin her an bir virajla kitapların gidişatını değiştirebilir o yüzden ikisini ayrı ayrı düşünmekte yarar var.Arka Kapak;

George R. R. Martin, Taht Oyunları'nın sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışması'nda okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor. 

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayası'nın kadim kalesinden, Kışyarı'nın haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hakimdir. Altı güç, Demir Taht'ı ve parçalanmış Yedi Krallık'ı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağları'nın vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir....Ned Stark'ın ölümünden sonra oğlu Robb babasının intikamını almak için Yedi Krallığa yürür ve Kışyarı'nda kendisinin yerine küçük kardeşini bırakır. Cercei'nin Robert'ı aldattığını ve çocukların tahta geçme hakkı olmadığını söyleyen Robert'ın kardeşleri Stannis ve Renly hem Yedi Krallığa hem de birbirlerine savaş açarlar. Yedi Krallık'taki karışıklıklıktan yararlanmak isteyen Balon Greyjoy savaşa dahil olur. Beş Kralın Savaşı'nı kim kazanacaktır?

Tabii ikinci kitap dedik ama kitap o kadar kalın ki Türkçe'ye iki kısımda çevrilmiş. İlk kitaptaki gibi karakterlerin gözünden ilerleyerek gidiyor kitap. Tabii ki diziye göre daha detaylı, üstelik karakterlerin düşünce yapılarını da görüyoruz. Ben kitapların hepsini okumama rağmen isimleri aklımda tutamazken diziyi izleyenler isimleri nasıl akıllarında tutuyorlar merak içindeyim.

 • Share:

You Might Also Like

2 yorum

 1. ilk 2 yani aslında 3 kitabı okudum ama sonra dizi cazip geldi ama 7. kitap çıktığında hemen okuyacağım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitaplar bittikten sonra diziyi izlemeye başladım o yüzden ikisi farklı yerdeler. 6. Kitap daha farklı olacakmış çıkınca, daha 6 çıkmadı tarihi ertelenip duruyor

   Sil