Yeni Bir Kitap #74# Taht Oyunları

10:30

Herkese merhabalar :) Aslında geçen yaz okuduğum ama bir türlü sıra gelmeyen dizisiyle herkesin aklını başından alan Taht oyunları'yla buradayım :)

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı'nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ötesinde tehditkar doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Stark'lar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Stark'ların, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

George R. R. Martin türünün sınırlarını zorladığı Taht Oyunları ile bir şaheser ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarını kesinlikle memnun edecek epik serinin ilk cildi gizem, entrika, aşk ve macera dolu sayfalarıyla büyülüyor.

Kral Robert'ın yardımcısı Kraleli öldükten sonra Kral bu önemli göreve getirmek için Ned Stark'ı seçer. Bu teklifi yapmak için güneyden kuzeye kadar gelen Kral'ı ilk başta reddetmeyi düşünen Ned bir önceki Kraleli'nin şüpheli ölümünü araştırmak için görevi kabul eder. Giderken de yanında kızları Sansa ve Arya'yı götürür. Stark'ların kalesi Kışyarı en büyük oğulları Robb ile diğer erkek kardeşleri Bran ve Rickon'a emanettir.

Ned Stark'ın gayrı meşru oğlu Jon Snow ise Kışyarı'nda bir geleceği olmadığı için Gece Nöbetçileri'ne katılmak için Sur'a gider.


Öncelikle söylemek istiyorum ki her kitap bir sezona denk geliyor. Yani Taht Oyunları serininde ilk sezonu oluyor. Bu kadar kalın bir kitabın 10 bölümde işlenmesi ilk başta üstünkörü bir yapım diye düşünmeye sebep olsa da bölümlerin uzunluğu ve dizinin kurgusunun iyi olması sayesinde eksiklik hissetmeden diziyi izleyebiliyorsunuz.

Kitapta ilerleyiş karakterler üzerinden oluyor. Bir bölümde Ned Stark üzerinden olaylara bakarken bir sonrakinde Jon Snow olabiliyor. Tek kişinin gözünden anlatmadığı için Yedi Krallık'ın hem kuzeyini hem de güneyini aynı anda takip edebiliyoruz. Kitaplar ilerledikçe gözünden izlediğimiz karakterler de değişebiliyor. George R. R. Martin acımasız bir yazar. Nerede ne yapacağı hiç belli olmuyor. Favori karakteriniz bir anda ölebilir ya da hiç beklemediğiniz kişi bir anda önemli bir konuma gelebilir. Ben dokuz kitabı okuduktan sonra bile karakterlerin adlarını unuturken, sadece diziyi izleyip herkesi hatırlayanları da buradan tebrik etmek istiyorum.

Türkiye'de toplam dokuz kitap var ama ilk kitaptan sonra kitaplar iki kısma ayrılmış. Bu da aşırı kalın kitaplarla boğuşmamızı önlemiş.

Son olarak dizi altıncı sezonunu bitirmiş olabilir ama kitapta daha beşinci sezon yeni bitti. Bu da diziden farklı bir gidişatı olacak diye düşündürüyor bana.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum