Yeni Bir Dizi #67# Hell's Kitchen

10:00

Tamam teknik olarak bir dizi değil yarışma ama benim izlemeyi çok sevdiğim bir yarışma. O yüzden sizlerle de paylaşmak istedim.
Ünlü İngiliz aşçı Gordon Ramsay'in sunduğu yarışma. İngiltere'nin tek Michelin yıldızlı şefiymiş. Ben ilk yıllar yıllar önce televizyonda izlemiştim Hell's Kitchen'ı. Her sezon 14 kişi yarışmaya katılıyor ve Gordon Ramsay sezon sonunda kazanan aşçı'yı yeni açtığı restoranın baş aşçısı yapıyor. Ama kazanmak hiç kolay değil bu yarışmada.


14 yarışmacı Hell's Kitchen'a girer girmez Gordon onlardan kendilerini anlatan, en iyi yapabildikleri imza yemeklerini yapmasını istiyor. Bu kısım genelde hayat kırıklığıyla sonlanıyor çünkü Gordon Ramsay mükemmeliyetçi bir tip. Yemeğin tam kıvamında pişmesini, görselinin güzel olmasını istiyor. Bu kısım Gordon için önemliyse de yarışmada hiçbir özelliği yok. O akşam ilk restoran ilk kez açılıyor. İlk sezonda kız erkek karışık yarıştıysa da sonraki sezonlarda kızlar ayrı takımda, erkekler ayrı takımda yarışıyor. Herkesin sorumlu olduğu istasyon var, ara sıcaklar, et, balık veya tatlı gibi. Siparişler geldikçe Gordon siparişleri takıma iletiyor ve bir masanın tüm siparişlerinin aynı anda gelmesini istiyor. Tabii ki kalite kontrolü yapmadan yollamıyor. İlk üç bölümde genelde ara sıcaklar tamamlanmadan Gordon yarışmacıların beceriksizliklerinden bıkıp mutfakları kapattırıyor. En kötü performansı gösteren takım yeniliyor ve Gordon yenilen takımdaki en iyi yarışmacıyı eleme için iki kişiyi önersin diye gönderiyor.


Ama tabii ki bu o iki kişiden birini eleyecek anlamına gelmiyor. Gordon bazen kimseyi elemezken, bazen iki kişiyi birden eliyor. Ya da önerilenlerin dışında kötü olduğunu düşündüğü biri varsa onu da eleyebiliyor. Hell's Kitchen'da kimse güvende değil yani. Kazanan takımdan birini elediğini bile gördüm. Yıllardır yemek tecrübesi olduğunu iddia eden kişiler yemek yapmayı beceremeyince onları daha mutfaktayken bile kovabiliyor.


Bu eleme gecelerinin dışında ödül yarışmaları da oluyor. Gordon'ın en anlattığı şeyleri en çabuk kapan ve başarılı bir şekilde yapan takım ödüllendiriliyor. Bu ödüller spa günü de olabiliyor, Los Angeles'ın en iyi restoranlarında Gordon'la öğle yemeği de olabiliyor. Kaybeden takımsa genelde temizlik yapıp, bir sonraki eleme için mutfak hazırlıklarıyla uğraşıyor. Milleti yemeğe götürdüğünde pamuk gibi olan Gordon mutfakta adeta kaplana dönüyor. Zaten ağzından çıkan kelimelerin yarısı küfür. Karşısındakine hakaret etmekte de bir sakınca görmüyor. Adamın tek derdi kaliteyi tutturmak. Bu bir yarışma olsa da hala Gordon'ın işletmesi ve mükemmel olmayan hiçbir yemek o mutfaktan çıkamıyor. Gordon'ın yarışmacılara bağırıp, tabakları duvarlara fırlatması bu yarışmada benim en çok sevdiğim kısım. Bir bölümde ilk ödül yarışması ardından eleme gecesi oluyor. Hiç sıkılmadan 6 sezon izledim ve yedinci sezon için şu an izlediğim diziyi bitirmeye çalışıyorum.

Bu arada Gordon Ramsay'ın Ultimate Cooking dersleri var youtube'ta. Kimseye bağırmadan, karışık tarifler vermeden kendi kendine yemek yapıyor. Aşağıya sizin için çikolotalı donut yaptığı bölümü koyacağım.

İyi seyirler :)  • Share:

You Might Also Like

0 yorum