Yeni Bir Kitap #47# İnsan Ne İle Yaşar?

09:00

Herkese mutlu pazarlar :)

Bu haftanın kitabı çok kalın bir kitap değil. Hatta bir günde bitirdik biz. Tabii elimizdeki kitapta eksik hikayeler varmış sonra karşılaştırınca anladık. Ama tam olan bile kısa.
"İnsan Ne İle Yaşar", ünlü düşünür ve yazar Tolstoy'un okuyucunun manevi dünyasına hitap eden hikayelerden oluşan en önemli eserlerinden biridir.

Kitaba ismini veren hikayede, fakir bir ayakkabıcı ustası olan Simon tarafından kurtarılan Michael, şu temel soruların cevabını bulmaya çalışır: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?

Kitapta yer alan kısa hikayelerde Tolstoy insan doğasındaki iyilik ve kötülüğü, bencillik ve paylaşımcılığı inceleyerek, okuyucuya ibretlik dersler verir.


Kitabın içinde; "İnsana Ne Kadar Toprak Lazım?", "Bey ve Uşağı" ve  "İnsan Ne İle Yaşar?" isimli üç hikaye var. Açıkçası bana çok kısa geldi kitap. Zaten 94 sayfa. Bir gecede bitti. Ve Tolstoy'dan beklemediğim kadar basitti hikayeler. Gerçi istediğini vurgulayan kısa ve öz hikayeler olmuş ama en son hikaye biraz hayalperest geldi. Beklediğim etkiyi yaratmadı kısacası kitap.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum