Yeni Bir Kitap #46# Mefisto Kulübü

09:00

Herkese mutlu pazarlar :) Bu haftanın kitabı Rizzoli& Isles Serisi'den Mefisto Kulübü. Seri bir Martı Yayınlarından, Bir Doğan Kitaptan çıktığı için dış görünüşleri aynı değil maalesef. Hepsini tek bir yayın evi çıkarsa daha güzel olurmuş. Serinin bir önceki kitap incelemesini burada, serinin ilk kitap incelemesini ise burada bulabilirsiniz.
Şeytan'ın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor.

Beacon Hill'de bir grup insan Şeytan'ı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulübü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da "bir şey"in şehirde kendilerine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytan'ın gizlediği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı? Bu kafa karıştırıcı ve sıra dışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz....


Her zamanki cinayet romanlarından biri diye başladığım bu kitap oldukça sürükleyiciydi. Öncelikle Mefisto ne demek onu açıklıyor ki, herkesin merak ettiği bir soru sanırsam. Her zaman ki gibi Jane ya da Maura gözünden anlatılıyor hikaye ama hayatlarındaki gelişmeler gereği Maura daha yoğunlukta. Tabii bir de her kitapta olan kurbanın ya da katilin gözünden olan anlatımlar var. Tek kişinin gözünden anlatılmadığı için kurgu daha güzel kurulmuş bence. Kitap ince zaten, bir solukta okudum bitti. Serinin diğer kitaplarına göre bana biraz daha sürükleyici geldi. Kaliteyi düşürmemiş yani.

Jane ile Gabriel arasındaki ilişki her zamanki gibi hoşuma giden unsurlardan. Ne var ki bu kitapta Maura pek hoşuma giden davranışlarda bulunmadı. Ama her karakterin iyi ya da kötü yanları zaman zaman ortaya çıkmıyor mu? İçimizdeki Şeytan'ı yakalamaya çalıştıkları bu kitapta Maura da kendi şeytanlarıyla boğuşuyor.
Sonuç olarak, devam kitabı dört gözle bekleniyor. Ama bu aralar çok kitap aldım ve tatilde pek kitap okuyamadım o yüzden stoklar eriyene kadar bekliyorum.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum