Yeni Bir Kitap #44# Sineklerin Tanrısı

09:00

Herkese mutlu pazarlar :) Bu haftanın kitabı Sineklerin Tanrısı. İlk defa Stephen King kitabında duymuştum adını. Yazarların uydurduğu kitaplardan biri değil de gerçek bir kitap olduğunu öğrendiğimde okumadan duramazdım. Önce kitap arkasına bakalım...
"Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlatan, küçükler için yazılmış bri öykü, R.M. Ballantyne'ın Mercan Adası'nın çağdaş bir uygulaması sanılabilir. Hatta Golding, kendine özgü buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı'nın başlıca iki kişisine Mercan Adası'ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası'nda Ballantyne, oldukça duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okuyanusu'nda ıssız bir adaya düşen üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının oldukça başarılı bir küçük örneğini nasıl yeniden kurduklarını anlatır. Golding'in Sineklerin Tanrısı'nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Ama yaşları altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenilir bir yere götürülmek üzere bindikleri uçak saldırıya uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olup bitenler, Ballantyne'ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir...
Sineklerin Tanrısı'nda gördüğümüz ıssız ada da yeryüzünün cennetlerinden biridir. Çocuklar da bu adanın, okudukları Mercan Adası'na çok benzediğini söylerler. Ne var ki, başlangıçta bunu hiç sezinlemediğimiz halde, atom çağının çocukları, bu güzelim adayı her açıdan bir cehenneme çevireceklerdir."

                                                                                                                 Mina UrganMina Urgan bize hari bir şekilde kitabı özetlediği gibi, kitabın bitiminde harika bir Sonsöz yazarak aklımıza takılmış olabilecek tüm soruları cevaplandırıyor. Başka birinin çevirisi bu kadar zevkli olmazdı sanırsam.

Adada kalmış olan küçükler zaman içinde kendilerini iki büyüğün arasındaki savaşta buluyorlar: Ralph ve Jack. Kitap boyunca herkesin içinde iyi ve kötü bulunduğunu, kimsenin tamamen kötü ya da tamamen iyi olmadığını görüyoruz.

Kitap başta beklediğim gibi çıkmadı, bunun sebebi on iki yaşından küçük olmalarından gelen seslenişleri ve heyecanlarıydı. Çok çocukça geldi ama sonra düşündüm de zaten çocuktu bunlar. Kitap yavaş yavaş heyecanlı bir hal alırken sonunda elimden bırakamadım. Gerçekten hoşuma giden bir kitap oldu. Klasik olmayı hak etmiş bir kitap bence.

 • Share:

You Might Also Like

4 yorum

 1. bende bu kitabı çok merak ediyorum , en iyisi kitabı alayımda gözümün önünde olduğunda illa ki okurum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guzel bir kitap hayatim :) Kitabi alinca ister istemez okuyor insan ;)

   Sil
  2. bayadır aklımda çünkü , 2014 bitmeden okumam lazım ::)

   Sil
  3. Cok pahali bir kitap da degil hayatim 13 lira yaziyor arkasinda ama sitelerde daha ucuza bulabilirsin.

   Sil