Yeni Bir Kitap #43# Milena'ya Mektuplar

09:00

Herkese mutlu pazarlar :) Bu haftanın kitabı Franz Kafka'nın Milena Jesenska'ya yazdığı mektuplardan oluşan Milena'ya Mektuplar.
Franz Kafka, Prag'da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenska'dan öykülerini Çekçeye çevirmesini ister. Kafka ile Milena'nın yollarının kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena'ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.

Milena'ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplarla örülmüş bir aşk hikayesidir. Kafka'nın Milena'ya 1920 Nisanı'nda, yağmurlu bir günden söz ederek başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine kadar süregiderken ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka için mektup yazmak, "... hayaletlerin önünde soyunmak demektir ki, onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."


Kafka'dan okuduğum ilk kitaptı kendisi. Uzun bir süre de öyle kalacak çünkü yaklaşık iki ayımı aldı bitirmek. Sorun şu ki Kitapta sadece Kafka'nın Milena'ya yazdığı mektuplar var. Milena'nın yazdıkları elimizde yok. Ve Bu bir kurgu olmadığı için birçok şey boşlukta kalıyor. Kafka'nın her gün mektup yazması da işin içinden çıkılmaz bir hal almış. Kafka'nın Milena'yı ne çok sevdiğini ve onun için her şeyi yapabileceğini görüyorsunuz ama aynı zamanda bunalımlı bir insan ve çok bunalttı beni kitap. İyi kısmı şu ki en arkaya kronolojik sıralama koymuşlar. Bu sayede mektup yazılmayan günlerde ne olduğunu görebiliyoruz. Bu anlaşılması zor adam kendini anlayabilen kadına içini dökmüş. Keşke karşılıklarını da okuyabilseydik. Bu sayede "ne demek istediğini anlamadım" dendiğinde Milena'nın ne dediğini bilebilirdik. Bu bir aşk romanı değil, Kafka'nın gerçek aşkı. Aradığınızı bulamayabilirsiniz.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum