Yeni Bir Dizi #39# Avatar Korra

15:20

Herkese merhabalar :) Doktora gitmeden yazıyı yazmak istedim. Bu hafta Son Hava Bükücü Avatar'ın devam dizisi. Bir nevi spin-off.
Korra Aang'ten sonra gelen avatar. Aang öldüğününde daha küçücük bir çocuk olan Korra kabilelerin en iyileri tarafından barış getirmek için eğitiliyor. Ama Cumhuriyet Şehrinde ayrılmalar başlıyor. Bükücü olmayanların bükücüler tarafından ezildiği ve aradaki uçurumun git gide arttığı bir zamanda Korra şehre geliyor.


Tıpkı Aang'in ateş bükmede zorlanması gibi Korra'da hava bükmekte zorlanıyor. Diğer üç elementte ustalaşınca hava bükmeyi öğrenmek için Aang ve Katara'nın büyük oğlu Tenzin'in yanına geliyor. Tenzin babası gibi bir hava bükücü. Üç hava bükücü çocuğu da var. Hava bükücülerin nesli tükenmiyor yani. Aang ve Katara'nın ikinci çocukları Kya ise bir su bükücü. Aynı annesi gibi.  Son çocukları ise bir bükücü olmayan Bumi. Adını aldığı toprak kralı gibi biraz kafadan çatlak.


Aang gitmiş olabilir ama Katara hala yaşıyor. Çok yaşlı ama yaşıyor. Çok fazla göremiyoruz kendisini ama Aang'e yardım ettiği gibi Korra'ya da zor anlarında yardım ediyor. Tenzin'in yanına gelen Korra, Tenzin ile pek anlaşamasa da Katara'nın hatırı var arada. Hava bükmede çok zorlanıyor Korra üç küçün bükücünün çaba harcamadan havayı bükebilmeleri de pek yardımcı olmuyor.


Cumhuriyet şehrinde Pro-bending adı verilen maçlar yapılıyor. Korra bu maçları dinleyerek büyümüş, şehre gelince ilk işi maçı izlemeye gitmek oluyor. Bu çabanın sonunda kendine bir takımda rol buluyor. Mako ateş büküyor, Bolin ise toprak büküyor. Korra da seçimini sudan yana kullanıyor. Ne kadar iyi bir bükücü olsa da pro bending hıza ve zekaya dayalı bu yüzden başlarda çok bocalıyor.


Korra bir yandan şehre alışmaya başlarken bir yandan da dikkatini çeken sorunlarla uğraşıyor. Avatar olarak sorunları çözmesi gerektiğini düşünse de şehrin polisleri bu duruma pek sıcak bakmıyor. Amon bükücülere saldırmaya ve bükme güçlerini ellerinden almaya başlayınca Korra ister istemez olaya dahil oluyor. Yanında Mako ve Bolin'i de sürükleyerek.


Korra ilk zamanlar Avatar'dan sonra garip gelmişti. Biz yine de izledik. Arada Aang'i ya da Katara'yı görme ihtimali için izledim ben çoğunlukla. Ama ikinci sezonun sonralarına doğru dizi çok güzelleşti. Çok heyecan verici olmaya başladı. Sezon finali de çok güzeldi. Şimdi ne zaman çıkacak bilmesek te yeni sezonu bekliyoruz. Başlarda izlemiş olmak için izlediğim dizi sonradan kendine bağladı. Yine de Korra mı Son Hava Bükücü mü derseniz tabii ki de Son Hava Bükücü derim. Üstelik türkçe dublajlı çok daha güzel oluyor. Sesleri orijinale göre çok güzel olmuş. Cnbc-e'nin güzel çevirilerinden kendisi. Babam bile gördüğünde durup izliyordu. Korra için bir şey diyemem ama Avatar Son Hava Bükücü en güzellerden biri bence.

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum