Yeni Bir Dizi #33# Arrested Development

12:00

Herkese mutlu günler :) Geçen hafta bir kaç günlüğüne internetim yoktu (yine!!) sonrasında da değil bilgisayarı açacak, başımı kaşıyacak vaktim olmadı. Bir gün önceden yazacağım postlar bu haftaya sarktı ama daha önceden planladıklarım yayınlandı.

Bugünün dizisine gelirsek daha önce nasıl yazmamışım diye düşündüğüm, hatta ben kesin yazmışımdır diye iki kez kontrol ettiğim bir dizi.

Dizi belgesel tadında. Bluth ailesinin başından geçenler anlatılıyor. Her bireyi kendine has özellikler taşıyan bu aile çıkarları için her şeyi yapıyorlar. Zavallı Michael ise durumu düzeltmek için elinden geleni yapıyor.
Bluth Şirketi'nin başındaki George Bluth Sr. yaptığı yolsuzluklar ortaya çıkınca tam da emekli olduğu gün tutuklanır. Şirkette her işe koşan, yetenekli oğlu Michael babasından boşalan koltuğu hak ettiğini düşünse de babasının aklında başka biri vardır. Ailenin her zor durumuna koşan Michael'ın canına tak eder ve aileyle bağlarını koparır ve oğlunu da alarak başka şehre gider. En azından çalışır. Babasının tutuklanmasından sonra onu oradan çıkarmak, ve şirketin abisi Gob'un elinde yok olmaması için uğraş verir. Babasının gözüne girmek içi oğluyla yeni model evlerinde kalan Michael orada kalmaya devam eder. Yavaş yavaş abisi Gob, ikiz kız kardeşi Lindsey ve ailesi de onlara katılır.


Evin en büyük oğlu Gob bu yaşına rağmen bir işte dikiş tutturamamış, sihirbazlık yapan biri. Ailenin geri kalan hemen hemen tüm üyeleri gibi paragöz.


Kız kardeş Lindsey ailenin ilgisini çekmek için uğraş veriyor. Hatta sırf annesini sinir etmek için çevreci gruptan biriyle evleniyor. İhraç edilmiş ve aktör olmak isteyen Dr. Tobias Fünke. Anne değişik, baba değişik olunca kızları Maeby'de değişik oluyor tabii. Anne babanın hiç ilgi göstermemesi de Maeby'nin hayatını zorlaştırıyor.


Ailenin en küçük oğlu Buster ise tam bir ana kuzusu. onlarca farklı alanı denemiş ama kendi başına bir şey yapamadığı için evine geri dönmüş. Annesi ne isterse onu yapıyor. En sonunda annesine karşı çıktığında ise bu karşı komşuları ve annesinin ezeli rakibi Lucille 2 için oluyor.Dizi 2006 yılında sona erdi ama o kadar çok istek aldı ki 2012 yılında son bir sezon için bütün oyuncuları tekrar topladılar.
Karakterlerin 4 yıl sonra ne durumda olduğunu gösteren bu sezon diğer üç sezondan farklı ilerledi. İlk üç sezonda tüm karakterlere eşit şekilde yer verilirken son sezonda karakter üzerinden ilerlendi. Her bölüm başka bir karakterin geçtiğimiz yıllarla ne yaptığını ve kendi gelişmelerinin ne durumda olduğunu izledik.


Bana göre ilk üç sezon daha güzeldi çünkü bu diziyi komik yapan birbirleriyle aralarındaki ilişkiydi. O ilişkiler son sezonda biraz farklılaşmış. Gene görüyoruz diğer karakterleri ama kendi bölümü gelinceye kadar olayların nedenini bilemiyoruz pek.


Değişik tarzıyla komedi sevenlerin kesinlikle bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Herkese mutlu haftalar :)

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum