Yeni Bir Film #27# Tangled

12:00

Herkese merhabalar :) Bu haftanın filmi  2010 yapımı Karmakarışık. Rapunzel'in hikayesini bilmeyeniniz varsa izlesin derim :) IMDB'den 7,8 almış bir animasyon.
Masalda nasıl olduğunu hatırlamıyorum ama filme göre hikaye şu; Yıllar yıllar önce sihirli bir çiçek dünyaya düşüyor ve büyüyor. Altın parıltılar saçan bu çiçeği kötü karakterimiz Gothel buluyor. Şarkı söylendiğinde parıl parıl parlayan çiçek geçmişin etkilerini yok etmeye yarıyor. Tabii Gothel'de kendini gençleştirmek için kullanıyor.

Fakat bir gün ülkenin vatandaşları bu çiçeği aramaya başlıyorlar çünkü Kraliçe doğum yapmaya hazırlanırken hastalanıyor. Çiçeği buluyorlar ama Gothel bunu görüyor ve onları izlemeye başlıyor. Çiçeğin suyunu içen Kraliçe iyieşiyor ve sarı saçlı yeşil gözlü şirin mi şirin prensesi doğuruyor. Gothel prensesin saçından bir tutam alarak gençliğini sürdürmek istiyor fakat saçı kestiği anda büyü yok oluyor. Gothel'de prensesi kapıp götürüyor.
Yıllar geçiyor ve Rapunzel Gothel'i annesi sanarak 18 yılı birlikte geçiriyorlar. Gothel yaşlandığını hissettiğinde Rapunzel'in saçlarını tarıyor ve Rapunzel'de şarkıyı söyleyerek Gothel'i gençleştiriyor. 18 yaşına girmek üzereyken Gothel'le konuşup her yıl doğum gününde gökte gördüğü pırıltıları görmek istediğini söylüyor fakat Gothel buna izin vermiyor.

Tam bu sırada olaya Flynn Rider katılıyor. Krallıktan çaldığı taç yüzünden krallığın muhafızları peşinden geliyor. Onlardan kaçmaya çalışırken gizli bir yerde olan kuleyi keşfediyor ve saklanmak için oraya çıkıyor. Rapunzel ve tavası karşılıyor onları.Rapunzel Flynn'i saklamaya çalışırken :

Annesiyle konuşmaya çalıştığında anlaşamadıkları için Flynn'e bir teklifte bulunuyor. Eğer fenerleri görmek için onu götürüp geri getirirse tacı Flynn'e vericeğini söylüyor. Flynn cazibesini kullanarak kurtulmaya çalışıyor.
Fakat Rapunzel'de işe yaramıyor hareketleri :) Böylece krallığa doğru yola çıkıyorlar. Tabii bu arada da birbirlerine aşık oluyorlar.


 Rapunzeli örülü saçlarla gören Flynn;


 Tabii filmin en sevdiğim kısmı :)
Masallardan hoşlanıyorsanız kesinlikle izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Flynn'i Chuck'ın bilgisayar dahisi Zachary Levi seslendiriyor. Rapunzel'i ise Mandy Moore. Ben sırf Zachary Levi işin içinde diye türkçe altyazısını bekleyemeden seyretmiştim. Bir de türkçe altyazıyla seyrettim. Her seferinde ayrı keyif veriyor. Bir de 2012 yapımı Tangled Ever After diye kısa filmi var 6 dakikalık. Yeni izledim aksiyon devam ediyor :)
  • Share:

You Might Also Like

0 yorum