Yeni Bir Dizi #24# Bones

22:16

Herkese mutlu akşamlar :) Biraz geç oldu ama günün yazısını yazabildim yine de :D Bunun devamında geçen cumartesinin yazısı da geliyor ;)

Bu haftanın dizisi Bones.Doktor Temperance Brennan çok başarılı bir adli antropologtur. Sadece kemiklere bakarak kurbanın yaşını, cinsiyetini, sakatlıklarını, yaptığı sporları söyleyebilmektedir. Bu yeteneği nedeniyle FBI onunla çalışmak ister. Ama daha önceki deneyimlerinden öğrendiği bir şey vardır; FBI onun sayesinde cinayetleri çözüp son anda onu devre dışı bırakmaktadır.


Cinayetleri ancak onun çözebileceğini bilen FBI ajanı Seeley Booth, Brennan'a kefil olur. Böylece Brennan Jeffersonian Enstitüsü'nde ekibiyle beraber ipuçlarını bir araya getirerek FBI'a yardımcı olmaya başlar. Dizinin adı Booth'un Brennan'a sürekli Bones demesinden gelir. (Bones= Kemikler) 


Karakterlere biraz bakacak olursak eğer; 

Dr. Temperance Brennan ailesinin ortadan kaybolmasıyla bir başına kalmış, kendini eğitime vermiş biri. Sosyal konularda biraz beceriksiz (Evet akla Dr. Sheldon Cooper'ı getiriyor.), sözünü esirgemeyen, her şeye mantık çerçevesinden bakan biri. Çözdüğü davalardan etkilenerek yazdığı kitaplar çok satanlar listesine girmiş. Brennan'ı Emily Deschanel canlandırıyor. Benim karakterde sevmediğim tek şey burnu sürekli tıkalıymış gibi. Sekiz sezondur bir değişiklik yok.Seeley Booth ise askeri geçmişi olan, klasik FBI ajanı tanımının dışına çıkmaya çalışan biri. Resmi olarak giymesi gerekenlere kendi kişisel eklemelerini yapıyor; renkli çoraplar ve değişik kemerler gibi. Kimse Brennan'la çalışmak istemese de kendisi onunla çalışmak için can atıyor çünkü Brennan ile birlikte kimsenin kapatamayacağı davaları kapatabiliyor. Booth ise Buffy ve Angel'dan tanıyabileceğiniz David Boreanaz canlandırıyor. İkilinin atışmaları dizinin en büyük eğlencelerinden.


Brennan'ın en yakın arkadaşı onunla birlikte Jeffersonian'da çalışan Angela. (Jeffersonian gerçekte olan bir yer değil bu arada Smitsonian Enstitüsü'nden esinlenilmiş). Aslında sanatçı olan Angela dizi boyunca ağzımızı açık bırakan teknoolojik işlere girişti. Aslında kafatasına yeniden yüz vermekle görevli. Ama zaman içinde kurbanların duruşuyla olayın nasıl gerçekleştiğini gösteren similasyonlar da yapmaya başladı. Bu bilgisayar bilgisi nereden geliyor bilemiyoruz. Fakat Brennan'a sosyal yaşamda yardımcı olmaya çalışan gerçek bir dost. Çok da sevimli bir gülümsemesi var bence. 


Jack Hodgins ise ekipte ne kadar analiz yapılması gerekiyorsa yapan kişi. Asıl uzmanlığı böcekler. Böceklerin boyuna bakıp ne kadardır orada olduğunu söyleyerek büyük yardımı dokunuyor. Onun dışında ne kadar, sıvı, toprak gibi analiz varsa onları yapıyor. Ayrıca değişik olaylarda geliştirdiği deneylerle Brennan'ın stajyerlerini baştan çıkarıyor. Dizinin eğlenceli kısımlarından.

Ben yayınlanan tüm bölümlerini izledim, güzel bir sekiz sezon geçirdik birlikte. Daha devam etmekte dizi. Her polisiye dizide olduğu gibi bölümlük cinayetler dışında bir de sezona yayılan ana konuya sahip. Brennan ve Booth arasındaki çekim de diziyi canlı tutmakta. (Booth o kadar çok Bones diyor ki Brennan yazmak garip geliyor.)

Bu dizimiz de böyle işte. Aklınıza takılan bir şey varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarım :)


 • Share:

You Might Also Like

4 yorum

 1. Spoiler'a girer mi bilmiyorum sanırım girer :)
  -- Spoiler --
  Bence Bones çocuğu olduktan sonra değişti, biraz daha duygusal bakmaya başladı olaylara. Sanki Bones'un kendine has özelliği biraz da olsa kayboldu, eski sezonlar daha iyiydi bence.
  -- Spoiler --
  Ama yine de izlemeye devam ediyorum :) Başladığım bir diziyi hiç yarım bırakmam:)
  İyi akşamlar, sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katiliyorum olaylara duygusal bakiyor artik. Ancak guzel gidiyor dizi duygusuz Bones can sıkıcı olabilirdi bir sure sonra. Hodgins benim favorim ya kendini adamis bilime tum deneyler bilim icin :)

   Sil
  2. Dizide böcekleri görünce yüzüm şekilden şekile giriyor, Hodgins'in ağzı kulaklarına varıyor :)

   Sil
  3. Ben en cok Hodgins'in olaylari cozmek amacli yaptigi deneylere bayiliyorum. Her seferinde daha guzel deneyler yapiyor :D

   Sil