Yeni Bir Dizi #20# The Vampire Diaries

22:56

Geç kalmış bir yazıyla karşınızdayım. Bu haftanın dizisi kitaplarını da okuduğum The Vampire Diaries yani Vampir Günlükleri.
Kitaplar ile dizi arasında fark olduğunda ilk önce diziyi anlatıp sonra aradaki farklardan söz etmek istiyorum.
Dizimizin ana karakteri Elena Gilbert ve kardeşi Jeremy ailelerini kaybettikleri kaza sonrası hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Bu sırada okula yeni gelen Stefan Salvatore ile karşılaşır. Stefan'ın kardeşi Damon'ın da gelmesiyle işler karışır. İki kardeş de Elena'dan hoşlanmaktadır ve Elena için mücadeleye girerler. Elena ise bu yakışıklı kardeşlerin vampir olduğunu kısa zaman içinde öğrenir.


Konuyu toparlamaya çalıştım ama ilk bölümleri izleyeli 4 sene olduğu için toparlamakta güçlük çektim, kusura bakmayın. Özet geçmek gerekirse insan Elena iki vampir kardeşin arasında kalıyor. Ana karakterlere gelecek olursak;


Mystic Falls'ta yaşayan Elena kendini birden doğaüstü olayların içinde buluyor. Sezonlar ilerledikçe bundan kaçışının olmadığını da görüyoruz. İlk bölümde Stefan'a aşık olan ve onun için her şeyi göze alan Elena geçen 4 sezonda liseli genç bir kızdan bir kadına dönüştü. Elena'yı Nina Dobrev canlandırıyor.


Stefan rolünde ise Paul Wesley var. Romantik vampirimizin zaman için karanlık yönlerini de görüyoruz. Yine de Elena'yı seviyor ve onun için yapmayacağı şey yok. Dizideki iyi kardeş.


Damon'ı ise Lost'ta da görmüş olabileceğiniz Ian Somerhalder canlandırıyor. Aklına eseni yapan, sonuçları düşünmeyen kötü kardeş olarak girdi diziye.

Tabii iki kardeş arasında kalan Elena gibi dizinin izleyicileri de ikiye bölünmüş durumda. Stefan ve Elena ikilisine Stelena, Damon ile Elena ikilisine ise Delena adı verilmiş durumda. Ben açıkcası Delena'cıyım. İkisini daha çok yakıştırıyorum. Stefan kendini sürekli kontrol etmek zorunda olan ve geçmişi kötü ama şimdi iyi gözüken bir vampirken, Damon kendini hiç saklamıyor, geçmişte neyse şimdi de o. Dediğim gibi Delena'cıyım.

Dizinin diğer karakterlerine gelirsek eğer;

Caroline Elena'nın en yakın arkadaşlarından. Geçmişte çekişmeleri olmuşsa da şimdi çok yakınlar. Caroline Stefan'ın da en yakın arkadaşlarından bu arada.

Bonnie de Elena'nın en yakın arkadaşlarından. İlk sezonda bir cadı olduğunu keşfediyor. Zaten dizide normal insan kalan bir Matt var, Elena'nın eski sevgilisi, şimdi arkadaşlar.


Dizi ile kitap farklılığına gelecek olursak eğer;

Kitapta Meredith adlı karakter vardı Elena'nın en yakın arkadaşı. Caroline'da Elena'nın rakibiydi. Dizinin başında Caroline rakipten en yakın arkadaşa dönüşüyor. Meredith tamamen çıkarılmış.

Kitapta Stefan iyi ve Damon kötü ve bir aşk üçgeni yok ortada. Stefan ve Elena'nın etrafında gelişiyor herşey. Damon dışarıda kalıyor. Delena'cı benim hoşuma pek gitmedi bu durum. Zaten kitap da pek ilerlemiyordu. Dizide Elena'nın yavaş yavaş Damon'a olan ilgisinin arttığını da görüyoruz. Bu da aradaki elektriklenmeyi yüksek tutuyor.

Ben diziyi kitaptan daha sürükleyici buldum açıkcası.

Dizinin bu sonbaharda 5. sezonu başladı. Bir de diziye sonradan katılan ama renkli geçmişleriyle kendilerine ait bir dizi kazanan Kökenler var. Yani The Originals. Gelecek hafta da The Originals dizisini yazacağım. Henüz çok yeni ama genel izlenimlerimden ve karakterlerden bahsedeceğim. Kendinize çok iyi bakın. Hafta sonunun tadını çıkarın :)

 • Share:

You Might Also Like

2 yorum

 1. Favori dizilerimden biridir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz arkadaşlarla izleyip kritik yapıyoruz her hafta :D Gerçi The Originals daha güzel gidiyor bu sezona kıyasla

   Sil