Yeni Bir Kitap #15# Dante Denklemi

12:00

Hepinize merhabalar ve mutlu haftalar :) Bu haftaki kitap Dante Denklemi yaklaşık bir ay öncenin bitenlerindeydi yazısına ancak geldi sıra.
Haham Aharon Handalman'ın Tevrat'ın şifreleri üzerine uzmanlığı - Kutsal kitaplarda kelime ve harfleri yeniden düzenleme çalışması - bir adamın ismini ortaya çıkardı. Yosef Kobinski kimdir ve neden Tanrı onun ismini Kutsal Kitap'a konmuştur? Cevapları bulmak için, Aharon bir araştırma başlatır ve bir Polonez haham olan Kobinski'nin sadece Kabala üstadı bir bilge değil, aynı zamanda insanlık tarihinin belki de en önemli çalışmasını yazmış muhteşem bir fizikçi olduğunu öğrenir.

Seattle'da, Jill Talcott'un enerji dalgaları denklemleri ile ilgili çalışması, yaklaşık elli yıl önce iyilik ve kötülük kanununu keşfettiğini iddia etmiş ve uzun zaman önce ölmüş olan Kobinski ile ilişkilidir. Ama Jill'in laboratuvarı havaya uçtuğunda, uç bilimle uğraşmanın sandığından çok daha tehlikeli olduğunu anlar ve hayatını kurtarmak için kaçmak zorunda kalır. Üstelik bazı gizli kuvvetler, Talcott'un bulduğu şeyi ele geçirmeye çalışmaktadır.

Jill, iş ortağı ve Kobinski'den çok etkilenen bir yazar, Polonya'da Handalman ile buluşmak üzeredirler; hepsi de bu muhteşem buluşun sırlarını çözmek için yanıp tutuşmaktadırlar. Geçmişi araştırırken, Kobinski'yi Auschwitz yakınlarındaki ormanın ortasında bir açıklığa kadar izlerler. Ve o açıklıkta, inanılmaz bir olayla yüzleşirler: Kendi bilim simyasına ve Kabala ilmine sahip Kobinski, bir ışık patlaması içinde ölüm kampından sonsuza dek kaçmıştır. Şimdi, istihbarat ajanları peşlerine takılmışken, araştırmacıların başka bir seçeneği kalmamıştır: Kobinski'yi izlemeye devam edeceklerdir, hangi cehenneme gitmiş olursa olsun...

Bilim ve mistisizm, iyilik ve kötülük, uzay ve zaman arasındaki ilişkiyi irdeleyen bu soluk kesici gerilim romanında, Jane Jensen bizi bildiğimiz dünyadan alıp ancak sınırlı bir şekilde hayal edebileceğimiz bir gerçekliğin ortasına atıyor.


Benim özetime gelecek olursak; Haham Handalman Tevrat'ın şifreleri üzerine araştırma yaparken önce Kobinski sonra da Jill Talcott ismine rastlar. Bir iki kez değil onlarca kez adları geçmektedir. Bunun üzerine Kobinski üzerine araştırma yapmaya karar verir. Kobinski ikinci dünya savaşı sırasında ölüm kamplarından biri olan Auschwitz'e götürülmüş ve orada ölmüştür. En azından hikaye böyledir. araştırması ilerledikçe Kobinski'nin takipçilerinden birine ulaşır. Bu kişi Kobinski'nin ormanda bir ışık patlaması içinde yok olduğunu söyler. Bu arada Haham Jill Talcott'u habarlerde görür ve yanına Amerika'ya gider.

Jill Talcott ise dalga denklemleriyle uğraşmaktadır. Yaptığı denklemin sonucunda ve yardımcısı sayesinde dünyanın 50-50 olduğunu bulur. %50 iyilik, %50 kötülük. Dalgalarla oynayarak oranları değiştirmeye, deneyler yapmaya başlar. Ancak bunun sonucunda laboratuvarı patlar. Üstüne üstlük gizli kuvvetler çalışmasının peşine düşmüştür. Haham sayesinde Amerika'dan kaçıp Auschwitz yakınlarında yaşayan takipçinin yanına giderler. Takipçi bir gazeteciyede ulaşmıştır. Ve gizli kuvvetlerde peşlerindedir. Gizli kuvvetlerden kaçarlarken tam da Kobinski'nin kaybolduğu yerde bir ışık patlaması olur ve bu patlamanın içinde kalan herkes paralel bir evrene geçer. Herkes ayrı bir evrene geçer, kişi nasıl biriyse kendine en uygun evrene. Jill Talcott ve yardımcısı bilimin geliştiği bir yere, gazeteci Denton Wyle hayatın rahat olduğu bir yere, gizli kuvvet ajanı savaşın olduğu bir evrene ve Haham ise Kobinski'nin gittiği evrene gider. Her evrenin iyilik ve kötülük yüzdesi farklıdır.


Kitabın yeni kapağı bu. yeniden piyasaya sürmüşler. Ben Kipa'da indirim varken almıştım o yüzden fiyatını bilmiyorum. Kitapta çok fazla fizik terimi ve dini semboller falan var ama konuyu anladığınızda çok sürükleyici gidiyor.4 karakterin gözünden gösterdiği için karakterler arasında gidip geliyor kitap. Bundan önce okuduğum Sookie Stakehouse'lardan sonra biraz daha ağır geldi ve okuma hızımı düşürdü biraz ama benim hoşuma giden bir kitap oldu kendisi.

Koridor yayınlarında çıkan kitabın çevirmeni Selim Yeniçeri. Güzel bir çeviri olmuştu hatası yoktu. Üstelik karakterlerden birinin adı Alan Rickman'dı :) VE bir tane Doctor Who referansı vardı :)  • Share:

You Might Also Like

0 yorum