Yeni Bir Dizi #19# Avatar The Last Airbender

18:02

Herkese merhabalar :) Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlu olsun diyerek başlamak istiyorum :) Ve bu haftanın dizisine geçiyorum :)İlk önce konunun başlangıcından bahsetmek, sonra da karakterlere değinmek istiyorum. Hikaye bilinmeyen bir zamanda geçiyor. 4 ana elementimiz var; ateş, su, toprak ve hava. Her elemente hükmedebilen kişiler var. Bunlara bükücü deniyor. Hava büküyorsan hava bükücü, su büküyorsan su bükücü gibi. Ve bir de Avatar var. 4 elementin 4'ünü de bükme yeteneğine sahip. Bir Avatar ölmeden, diğeri Avatar olamıyor. Ve her elementin bükücüleri sırayla Avatar oluyorlar.


Hikayeye gelirsek eğer; Ateş krallığı yüzyıl dan uzun süre önce diğer krallıklara saldırmaya başlar. O zamanın Avatarı bir ateş bükücüdür ama saldırıları durdurmaya çalışırken hayatını kaybeder. Ve yerine bir hava bükücü Avatar olur. Ateş krallığı Avatar'ı bulmak için tüm hava bükücülerin yaşadığı tapınaklara saldırırlar. Bu saldırılardan bir tek Avatar kurtulur. Fırtınada denize düşüp boğulmak üzereyken Avatar haline geçer ve kendini korumak için suyu dondurur. 100 yıl sonra, su kabilesinden iki kişi Avatar'ı bulur. Bu arada Avatar ölmediği için yeni Avatar gelmemiştir, ve ateş krallığı 100 yıl boyunca diğer krallıklarla savaş halindedir. Şansa bakın ki daha yeni kurtulduğu halde Ateş Prensi Avatar'ın yerini belirler peşine düşer, Avatar'ı kurtaran iki su kabilesi üyesi de ona eşlik eder. Karakterle gelirsek eğer,

Ortada başı dövmeli bükücümüz Avatar Aang. Yani son hava bükücü. Dizi de adını buradan alıyor zaten. Avatar olduğunu öğrendikten kısa süre sonra donduğu için  diğer elementlerde ustalaşmamış. Burada başka bir nokta da dizinin sezonlardan değil kitaplardan oluşması. Birinci kitap Su, İkinci Kitap Toprak ve Üçüncü Kitap Ateş. Her kitap o Aang'in öğrendiği element aynı zamanda. Yani ilk sezonda su bükmeyi öğreniyor. Aang 13 yaşında (teknik olarak 113 )

Sağdaki karakterimiz Su Bükücü Katara. Güney su kabilesinin tek su bükücüsü. Gücünün farkında değil, ama ilk sezonda Aang'le birlikte su bükmeyi öğreniyor.

Soldaki karakter ise Sokka. Katara'nın ağabeyi. Su bükme becerisi yok ama savaş ve stratejik konularda Aang'e çok yardım oluyor. Orijinal üçlü bu şekilde, kitaplar ilerledikçe başka karakterde katılıyor.


Sokka ile Aang'in arasındaki toprak bükücü Toph. Aang'e toprak bükmeyi öğretiyor ve onlarla seyahat ediyor.

Sağdaki ise Ateş Prensi Zuko. Diyeceksiniz ki burada ne işi var. Ama ana karakterlerden biri. Ve karakterinin kitaplarda nasıl geliştiğini de görüyoruz.


Tamam savaş dizisiymiş gibi duruyor böyle anlattığımızda ama çok eğlenceli bir dizi. Aang 13 yaşında bir keşişe göre inanılmaz eğlenceli biri mesela. Zuko'nun amcası Iroh ve kızkardeşi Azula inanılmazlar. Sadece senaryo da değil, müzikleri ayrı bir güzel.

Dizi  2005'ten 2008'e kadar yayınlanmış. Ben büyük çoğunluğunu Cnbc-e'de izledim, sonra internetten hepsini baştan izledim. Bir şey daha var, türkçe dublajı orijinaline göre çok daha iyi. Bunu her dizi çin söylemem ve orijinali tercih ederim ama bence dublajı çok güzel oturtmuşlar. IMDB'den 10 üzerinden 8,9 almış ben şahsen 10 verdim. Sezonlar 20 bölüm sürüyor.


Dizinin birde devam dizisi bulunmakta. Sonraki Avatar'ın maceralarını anlatan. Açıkcası Avatar izleyen herkes izliyor sanırım, Avatar'ın yerini tutamasa da arada çok güzel bölümleri çıkabiliyor. Korra'yı her izlediğimde Avatar'ın burnumda tüttüğü gibi bir gerçek var. Korra'nın bazı bölümleri de Avatar'dan beri merak edilen soruları cevaplayabiliyor. Ben kesinlike Avatar Son Hava Bükücü'ye bir şans verin derim. Korra hakkında da yazı gelecek ama yakın gelecekte değil maalesef, listeyi yaparken Korra'yı unutmuşum sanırım.  • Share:

You Might Also Like

0 yorum