Yeni Bir Film #10# Copying Beethoven

18:05

Türkçe adı Beethoven'ı Anlamak olan, Beethoven'ın yaşamı üzerine kurgusal bir film.

Başrollerinde Ed Harris ve Diane Kruger var. Küçük bir rolde ise Matthew Goode'u görüyoruz. Benim indirme sebebim büyük ihtimalle Matthew Goode.  Film 2006 yapımı. IMDB puanı ise 10 üzerinden 6,7.


Ludwig Van Beethoven'ın olgunluk dönemine göz atıyoruz. Duyma yeteneğini iyice kaybetmiş fakat besteleme konusunda hala çalışıp, didiniyor. 9. Senfoni'yi yazıyor. Ve 9. Senfoni'nin ilk galası yaklaştıkça nota kağıtlarının kopyalanması gerekiyor. Ve her zamanki yardımcıdı hasta olduğu için üniversiteden en iyi kopyalayabilen öğrencilerini istiyor. Ne varki bu öğrenci Anna Holtz.


Beethoven başta gelen yardımcının kadın olmasından hoşlanmıyor fakat genç ve yetenekli Anna kısa zamanda Beethoven'ın gözüne giriyor. Beethoven Anna'nın hayatına girdikten sonra, Anna beethoven yüzünden sebgilisinden ayrılıyor (sevgilisini Matthew Goode canlandırıyordu fakat gerçekten çok az rolü vardı filmde).


Beethoven 9. Senfoniyi kendi yönetmek istiyor. Bu geçmiş senfonilerde de sorun olmuş çünkü duymayan kulağıyla ölçüyü kaçırıp duruyormuş ve her seferinde tekrar başlıyorlarmış. Bunun olmaması için Anna Beethoven'a yardımcı oluyor.

Benim hoşuma giden bir film oldu. Hatta gerçekte Anna Holtz diye birinin olmadığını, film için yaratılmış bir karakter olduğunu öğrendiğimde hayal kırıklığına uğramıştım biraz. Gerçekte kopya işlerini yapan erkek bir yardımcısı varmış.

Dediğim gibi hoşuma giden bir film oldu. Ed Harris huysuz ihtiyarı gayet güzel canlandırmış. Tarihi filmler ilginizi çekiyorsa sevebileceğiniz bir film.

Hepinize mutlu pazarlar :)

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum