Yeni Bir Dizi #12# The Simpsons

20:31

Herkese merhabalar :) Bu haftaki dizimiz hepimizin bildiği bir dizi çünkü 24 yıllık bir geçmişi var. The Simpsons.
İlk olarak The Simpsons hala yayınlanmakta. 25. sezon 29 Eylül'de başlayacak. Cnbc-e'de bir sezon geriden gelerek 19 Eylül'de 24. sezona başlıyor. Yıllardıe olduğu gibi The Simpsons perşembe gecelerini süslüyor.


22 dakikalık bir animasyon The Simpsons. Ailenin her üyesi ayrı bir alem. Baba Simpson dizinin komedi unsurunu oluşturan en önemli karakterlerden biri. Aşık olduğu kadınla evlenmiş, hiç sevmediği bir işte çocukları için çalışıyor. Daha doğrusu çalışıyor gibi yapıyor. Marge'da aşık olup evlenmiş. Üniversiteden vazgeçip evinin hanımı olmuş ve üç çocuğunu yetiştirmeye adamış. İlk çocukları Bart'a hamile kalınca Marge evlenmişler. Bart ailenin yaramaz çocuğu. Sadece Homer'ı değil okul müdürünü bile delirtemilecek kadar haylaz. Marge Bart'dan ( sanırsam) bir yaş küçük. Ailenin zeki kızı. Yaşına göre çok olgun. En büyük hobisi saksafon çalmak ve ders çalışmak. Ve en küçükleri Maggie. Daha konuşmayan küçüğümüz genelde ağzında emziğiyle evde olanları izliyor.


24 yılı geride bırak dizimiz de karakterle yaşlanmamakta. Hala ilk bölümde hangi yaşta görünüyorlarsa o yaştalar. Hatta karakterlerin bu 24 yıl içinde birkaç kez soğum günleri de oldu. Fakat bir sonraki bölümde hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor hayat.


BEnim en çok hoşuma giden bölümler ikinci sezonda başlayan ve günümüze kadar gelen "Cadılar Bayramı" Bölümleri. Bölümlerde genellikle üç ayrı hikaye oluyor. Ve Edgar Allen Poe'nun hikayelerinden Twilight göndermelerine kadar herhangi bir hikayeyi anlatabiliyorlar. En çok hoşuma giden Harry Potter'ın yıldızı Daniel Radcliffe'in Vampir Edmund olup Lisa'yla çıktığı bölümdü.


Ayrıca aklınıza gelecebilecek herhangi bir ünlü büyük olasılıkla The Simpsons'ta konuk seslendirmen olmuştur. En çok hoşuma gidense Elizabeth Taylor'ın Maggie'yi seslendirmesiydi. Maggie'nin ilk ve tek kelimesi Elizabeth Taylor ile hayat buldu.(sezon 4 bölüm 10)


Dizinin bir başka özelliğiyse jeneriğinin he bölümde değişmesi. Bart'ın tahtaya yazdıkları her bölümde değişiyor, Lisa'nın çaldığı müziğin en az bir notası her bölümde değişiyor, Homer eve girdikten sonra koltuğa ulaşması her bölümde değişiyor. Matt Groening'gin diğer bir dizisi Futurama da da benzer değişiklikler var.

Diğer bir özellik ise her bir bölümün elde çizilmesi. Evet tek tek hepsini elde çiziyorlar, bu da bir bölümün tamamlanmasının 6 ila 9 ayı bulduğu anlamına geliyor. Ünlü konuk oyuncular repliklerini kaydedip bitirdikten sonra bölümleri çiziliyor böylece senkronda bir sorun çıkmıyor.


Daha fazla uzatmak istemiyorum. Bu arada eğer merak ettiyseniz evet 24 sezonun tüm bölümlerini izledim.


Merak edenler için Maggie'nin ilk kelimesi :)


Ve bu da Homer kapıdan girdikten sonraki en uzun jenerik. Tüm jeneriği bulmaya çalıştım ama olmadı.


Son olarak amerikalı ünlü duvar sanatçısı Banksy'nin yaptığı giriş jeneriği. Zamanında çok ses getirmişti bu jenerik.

Hepinize iyi haftalar :)

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum