Yeni Bir Dizi #4# Sherlock

10:00

Bu haftaki dizimiz BBC dizisi olan Sherlock :)

Bu güne kadar bir çok Sherlock Holmes filmi çekildi ve dizisi yapıldı. Ama bu Sherlock başka Sherlock. Genelde film ve dizileri kitapların geçtiği tarihte çekerler. Fakat Steven Moffat  ve Mark Gatiss bize çok başka bir Sherlock Holmes dizisi sundular. Dizi günümüzde geçiyor. Sherlock Holmes bilgisayar ve telefonlarla fazla haşır neşir :)


Karakterlerde bir değişiklik yok. Yine dahimiz Sherlock Holmes ile savaş gazisi Dr. John Watson'ın maceralarını izliyoruz. Sherlock Holmes rolünde Star Trek Into Darkness ve Atonement'ta da rol almış olan başarılı aktör Benedict Cumberbatch var. Dr. John Watson rolünde ise Hobbit filmleride Bilbo Baggins'i canlandıran Martin Freeman yer alıyor. 


Dizinin bir diğer değişik yanı da bölüm sayısı ve süresi. Bir sezonda toplam üç bölüm var maalesef. Tadı damağınızda kalıyor resmen. Son sezon yaklaşık bir buçuk yıl önce 1 Ocak 2012 de yayınlanmaya başladı. Yeni sezon onayını alan dizi, yazarların Doctor Who dizisini de yazmaları ve başrol oyuncularının film çekimleriyle meşgul olmaları nedeyli hala yayınlanmadı. Imdb 31 Ekim'de 3. sezonun başlayacağını yazıyor. 


Diğer bir farklılıkta süresi demiştik. Normalde kısa diziler 22, uzun diziler de 43 dakika civarında yayınlanırken Sherlock yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor. Bu da her bölümü ayrı bir film gibi uğraştırıyor demek. 


Sherlock Holmes'u oldum olası sevmişimdir. Dolayısıyla birkaç yıl önce Cnbc-e diziyi yayınlamaya başladığında neyle karşı karşıya olduğumu bile bilmiyordum. İlk bilgisayarı gördüğüm anda diziyi sevdim. Tabii Steven Moffat eseriyle karşı karşıya olduğumu sonradan farkettim. Zekasını Doctor Who'da olduğu gibi burda da göstermiş. Oyuncular çok iyi oturmuş. Nefesinizi tutarak izlediğiniz bir yapıma dönüşmüş. Kesinlikle tavsiye ettiğim dizilerden biri :)

Not: Hep aklıma takılan şey John o boyuyla orduya nasıl katıldı. Robert Downey Jr. ve Benedict Cumberbatch ayrı ayrı kendilerine hayran bırakırken benim Dr. Watson olarak favorim harika oyunculuğuyla Jude Law. Martin Freeman da iyi sadece boyu kafamı bulandırıyor. 

İyi seyirler :)

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum